اول مارکت ۷۲۸

محیط های کاری در فتوشاپ

محیط های کاری در فتوشاپ

محیط های کاری در فتوشاپ

در این پست از سری آموزش های مقدماتی فتوشاپ به بررسی محیط های کاری در نرم افزار فتوشاپ می پردازیم و به شما آموزش خواهیم داد چطور با محیط های کاری فتوشاپ کار کنید.با ما همراه باشید..

بررسی محیط برنامه فتوشاپ

بعد از باز شدن پنجره برنامه ، محیط اصلی photoshop را مشاهده می کنید.به طور پیش فرض،یک جعبه ابزار در سمت چپ پنجره قرار دارد که حاوی ابزارها است و در سمت راست مجموعه ای از پانل ها قابل رویت هستند.در زیر نوار منو در بالای پنجره نوار options قرار دارد که با انتخاب هر ابزار تغییر می کند تا گزینه های خاص آن ابزار را نشان دهد.

نکته : می توانید با فشردن کلید TAB پانل ها و جعبه ابزار را ناپدید کنید و با فشردن مجدد کلید TAB آنها را دوباره نمایش دهید.فشردن کلیدهای SHIFT+TAB فقط پانل ها را آشکار یا ناپدید می کند.

بررسی محیط های کاری فتوشاپ

محیط های کاری :

در ابتدا با باز شدن photoshop محیط کار پیشفرض را مشاهده می کنید که نحوه قرارگیری پانل ها ، جعبه ابزار و سایر اجزا تنظیم شده اند.به راحتی می توانید این اجزا را در محیط جابه جا کنید و محیط کار سفارشی خاص خود را ایجاد نمایید. میتوانید یک محیط کار برای انجام کارهای ویرایشی تصویر یا به منظور طراحی برای خود ایجاد و آن را ذخیره کنید. در هرصورت،محیط کاری پیش فرض را نیز می توان در هر زمان بازگرداند. یک محیط کار از یک سند همراه با نوار برنامه کاربردی،نوار option ، جعبه ابزار و پانل های شناور تشکیل می شود. با توجه به نوع کار شما ، محیط سفارشی می تواند ترکیبی از اجزای ذکر شده را داشته باشد . برای مثال در زمان کار روی متن به پانل های paragraph  و characters  نیاز دارید ، اما پانل های histogram و Styles کاربردی ندارند. در photoshop چند محیط کار از پیش تعریف شده شامل Essentials ، Design ، Painting ، Photography ، 3D ، Motion وجود دارند که با کلیک کردن روی دکمه های جدید workspace در سمت راست نوار منو یا استفاده از منوی workspace switcher در نوار برنامه یا از زیرمنوی workspace در منوی window در دسترس قرار می گیرند.

تغییر محیط های کاری :

برای تغییر یک محیط کاری تنها کاری که باید انجام دهید این است که بر روی یکی از محیط های کاری پیشفرض در برنامه کلیک کنید.برای اینکار مطابق تصویر زیر برروی آیکون فلش در قسمت بالای برنامه کلیک و یکی از مدل های پیشفرض را انتخاب نمایید.

تغییر محسط های کاری در فتوشاپ

برای تغییر محیط کاری میتوانید از طریق منوی window و گزینه workspace محیط های کاری را مشاهده نمایید و طبق نیاز خود یکی را انتخاب نمایید.

تغییر محیط های کاری در نرم افزار فتوشاپ

محیط های پیشفرض در فتوشاپ

Essentials : محیط کاری که برنامه فتوشاپ بصورت پیشفرض از آن استفاده می نماید.در واقع این محیط استاندارد فتوشاپ است و در بدو ورود به برنامه این محیط کاری را مشاهده خواهید کرد.

Design : این محیط کاری همانطور که از اسم آن پیداست برای اموری همچون طراحی در نظر گرفته شده است و فقط پانل هایی را میتوانید مشاهده کنید به بیشتر برای طراحی کاربرد دارند.

Painting : این محیط کاری برای امور نقاشی و رسم در نظر گرفته شده است و پانل ها و پنجره هایی که در این محیط کاری مشاهده می کنید برای کار نقاشی و ترسیم کاربرد دارند که یکی از مهم ترین این پانل ها ، پانل brush است.

Photography : این محیط کاری بطور کلی برای کار برروی تصاویر در نظر گرفته شده است و چیدمان پانل ها بصورتی است که میتوانید براحتی از تنظیمات ویرایش تصاویر بهره ببرید.بعنوان مثال میتوانید از طریق پانل adjustments روی تنظیمات رنگ یک تصویر کار کنید.

3D : این محیط کاری برای شما کلیه پانل های مربوط به تنظیمات سه بعدی را دسترس قرار می دهد و کار بروی طرح های سه بعدی شما را آسانتر می کند.

Motion : این محیط کاری برای متحرک سازی تصاویر و طرح های شما کاربرد زیادی دارد و کلیه پانل های مربوطه از جمله پانل Animations را که مهمترین آنها است را در دسترس شما قرار می دهد.این محیط کاری برای ساخت تصاویر گیف کاربرد ویژه ای دارد.

 

در ادامه بخوانید :  دانلود رایگان کارت ویزیت آبمیوه سرا

ساخت یک محیط کاری سفارشی :

  • برای ساخت یک محیط کاری سفارشی ابتدا پانل ها و پنجره های موردنیاز خود را به همان ترتیبی که مدنظرتان است و میخواهید همیشه به همان صورت نمایش داده شود بچینید.

ساخت یک محیط کاری سفارشی در فتوشاپ

  • سپس برروی گزینه new workspace کلیک کنید و بعد از انتخاب نام محیط کاری خود برروی دکمه save کلیک کنید.

ساخت محیط کاری سفارشی در فتوشاپ

نکته : از کتدرهای تایید keyboard shortcuts یا menus برای ذخیره میانبرها یا منوها در محیط کار خود استفاده کنید.

  • همانطور که مشاهده میکنید محیط کاری به فهرست دیگر محیط ها اضافه شده است و میتوانید هرزمان که خواستید با کلیک برروی آن از محیط کاری سفارشی خود استفاده نمایید.

ساخت محیط کاری در فتوشاپ

حذف یک محیط کاری :

  • برای حذف یک محیط کار ، روی منوی بازشو در قسمت workspace کلیک کنید و گزینه delete workspace را انتخاب نمایید.

حذف محیط کاری در فتوشاپ

  • سپس یکی از محیط های کاری را انتخاب کرده و حذف نمایید.

حذف یک محیط کاری در فتوشاپ

نکته : محیط کاری فعال را نمیتوانید حذف کنید.اگر در حال حاضر محیط کاری در حال استفاده است و شما میخواهید آنرا حذف نمایید ابتدا باید یک محیط کاری دیگر را اعمال کنید سپس قبلی را حذف نمایید.

و در آخر :

محیط های کاری در فتوشاپ برای صرفه جویی در زمان و سهولت در استفاده از فتوشاپ بسیار کاربرد دارد.چرا که شما نمیتوانید در آن واحد همه ی پانل های فتوشاپ را همیشه باز نگه دارید چون اگر بخواهید اینکار را انجام دهید دیگر هیچ فضایی برای کار برروی پروژه خود باقی نمی ماند و نیازی هم به اینکار نیست.بسته به نوع پروژه ، شما تعیین می کنید که چه پانل هایی موردنیاز است.گاهی شما قصد دارید از اپشن های متنی فتوشاپ استفاده کنید و گاهی هم میخواهید برروی یک تصویر کار کنید ، اینجاست که محیط های کاری فقط با یک کلیک به کمک شما می آیند و زمان شما را ذخیره می کنند.

شاید این مطالب هم به کارت بیاد

آشنایی با تنظیمات کلی فتوشاپ

آشنایی با تنظیمات کلی فتوشاپ در این جلسه از سری آموزش های مقدماتی فتوشاپ تنظیمات کلی فتوشاپ را بررسی می کنیم و گزینه های مختلف و کاربرد آنها را برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد.با...

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اول مارکت ۷۲۸